Блог

Поділ майна у цивільному шлюбі

20 вересня 2021
Поділ майна у цивільному шлюбі

В продовження теми цивільного шлюбу.

     Ще одним найчастішим запитом на консультаціях є питання поділу майна осіб, які проживають у цивільному шлюбі.

      З одного боку все просто: так як у зареєстрованому шлюбі — майно придбане під час шлюбу є спільним майном і підлягає поділу навпіл, якщо інше не встановлено письмовим договором.

        Але на практиці виникає дуже важливе питання — після розірвання таких стосунків кожен намагається стягнути ковдру на себе. Той з подружжя який більше заробляв, або на якого зареєстровано основна частка майна — не бажає ділитися, часто постає питання: чи була це сім'я.

        Багато таких сімей ділять майно в суді, та в такій категорії справ є особливий момент — необхідність встановити факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу. Тобто, в суді необхідно довести не тільки те що ви разом проживали в одній квартирі, а те що ви вели спільне господарство. Навіть наявність спільної дитини не є залізобетонним доказом, того що в вас була сім'я. Як свідчить практика — найважче доказувати очевидні речі, як правило ніхто не готується до таких поворотів в своєму житті.

Тому, в мене є декілька порад:

  • Коли у вас все добре домовитись, як ви будете ділити майно, коли стосунки закінчаться і закріпити це письмовим договором з нотаріальним посвідченням;
  • Реєструвати майно, яке залишається при розриві стосунків на ім'я тієї особи у якої залишається, цей варіант спрацює тільки в тому випадку, якщо розрив стосунків доволі цивілізований;
  • На разі набирає популярності так звана “Партнерська угода” яка підлягає нотаріальному посвідченню, та в ній прописуються важливі умови для пари, які стосуються не тільки майна. Така угода прямо не передбачена законодавством, але в Україні діє свобода договору, тобто сторони можуть домовитись про важливі для себе речі, які не порушують законодавство України.
  • В разі, як що в вашої пари є дитина, необхідно подбати про інтереси дитини і це також краще зробити заздалегідь. Є низка договорів, якими встановлюється захист інтересів дитини, та батьків щодо дитини, які нотаріально посвідчуються і не погано себе зарекомендували на практиці.

Подбайте про себе заздалегідь.

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось