Блог

Шлюбний договір або заповіт

29 грудня 2021
Шлюбний договір або заповіт

На днях стикнулась з цікавою ситуацією, подзвонив клієнт проконсультуватись з питання укладення шлюбного договору, як виявилось його цікавило, як його власне майно буде успадковуватись після його відходу в “кращій світ” Клієнта цікавило питання захисту майнових інтересів дитини від першого шлюбу.

І тут мені стало зрозуміло, що більшість пересічних громадян не розуміє суті ані шлюбного договору, і ролі заповіту та взагалі як діє механізм спадкування.

Давайте розбиратись.

Згідно із вмістом ст. 93 Сімейного кодексу України Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків.

 

Спадкування - це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. (ст.ст. 1216; 1217 Цивільного кодексу України)

 

Наприклад виникла така ситуація: чоловік одружується в другий раз в нього є дитина від першого шлюбу. При одруженні укладається шлюбний договір, за яким встановлено як при розлученні буде ділитись спільне сумісне майно подружжя. В чоловіка вже є майно, яке було набуто до укладення шлюбу, в період шлюбу є майно, яке йому було подаровано, та таке майно, яке він набув шляхом спадкування.

Розглянемо випадок, коли родина розлучається — майно буде ділитись згідно із умовами шлюбного договору. Тут все зрозуміло.

У випадку смерті чоловіка - шлюбний договір не буде діяти, будуть діяти правила які передбачені цивільним кодексом України главою 84 “Загальні положення про спадкування”

І тут ми маємо два варіанти.

Перший, якщо майно спадкується за законом (не має заповіту) і другий якщо є заповіт.

В першому випадку все майно, яке належало чоловіку на момент смерті, а це і майно набуте в період шлюбу і майно набуте до шлюбу і майно яке є його особистою власністю (подароване та успадковане) буде ділитись між спадкоємцями першої черги. В нашому випадку, це дружина в другому шлюбі та дитина від першого шлюбу.

Майно, яке було набуто в шлюбі буде ділитись за такою схемою: 50% - це майно яке належить дружині, другі 50% - будуть ділитись між дружиною та дитиною від першого шлюбу. Тобто, якщо квартиру було придбано в другому шлюбу, після вступу у спадок дружині буде належати 75% квартири, дитині — 25%.

Майно, яке належало спадкодавцю на праві особистої приватної власності буде ділитись таким чином 50% успадкує дружина, 50% успадкує дитина.

Якщо ж чоловік залишить заповіт, яким весь свій спадок залишить дитині, то спадкове майно буде розділено за іншою схемою: майно яке було набуто в шлюбі: 50% буде належати дружині, 50% дитині. Майно яке було особистою приватною власністю чоловіка — буде повністю успадковано дитиною.

При зверненні за консультацією основним запитом чоловіка було як захистити майнові інтереси дитини. В цьому випадку шлюбний договір не допоможе, в цьому випадку необхідно залишити заповіт, яким ще при житті розпорядитись своєю власністю.

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось