Як стягнути аліменти з особи, яка проживає за кордоном.
Перше що необхідно зробити — дізнатись чи ратифікувала країна проживання боржника конвенцію Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, яку було укладено в Нью-Йорку 20 червня 1956 року.
Якщо так - є два варіанти вирішення питання:
- Перший- стягувати аліменти безпосередньо в країні проживання боржника
- Другий варіант стягнути аліменти в Україні, отримати рішення суду або наказ суду, потім легалізувати рішення Українського суду в країні проживання боржника.
Для стягнення аліментів в країні проживання боржника необхідно:
- Подати в міністерство Юстиції України заяву про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном заява чи додатки до неї повинні містити наступну інформацію:
- повне ім'я відповідача (боржника), дату народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу, його місця проживання протягом останніх п'яти років, рід занять і місце роботи, фотокартку (за наявності);
- відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі інформацію про належне йому майно;
- відомості про фінансові та сімейні обставини позивача (заявника), у тому числі довідку про доходи;
- засвідчену копію документа, що підтверджує ступінь родинних зв'язків між відповідачем та особою, на користь якої вимагаються аліменти (наприклад, свідоцтва про народження, рішення суду про встановлення батьківства тощо);
- фотокартку позивача;
- будь-яку іншу інформацію, що може сприяти встановленню місцезнаходження відповідача (боржника) чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна;
- нотаріально засвідчене доручення, яке уповноважує орган, що приймає, відповідної Договірної Сторони діяти від імені позивача, або інформацію про будь-яку іншу особу, уповноважену діяти від імені позивача.
Заява і документи, що до неї додаються, надаються українською мовою разом з перекладом на офіційну мову країни, на території якої пропонується стягнути аліменти.
Заява, надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції. Міністерство юстиції надсилає заяву органу, що приймає, відповідної країни протягом місяця від дня її надходження. Заява повертається заявнику у разі, якщо вона не відповідає вимогам Конвенції, з роз'ясненням причин повернення. Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивача про хід та результати розгляду заяви.
За цим же принципом можливо подати заяву про зміну розміру аліментів.