Згідно із законодавством України діти, які народились від батьків, які не перебувають в зареєстрованому шлюбі мають такі ж права, що і дити народжені в зареєстрованому шлюбі.
Але, як завжди є “але”.
Згідно із ст. 126 Сімейного кодексу, якщо матір дитини не перебуває в зареєстрованому шлюбі, то походження дитини визначається за спільною заявою чоловіка та жінки, така заява подається спільно батьком та матір'ю дитини до органів РАЦС. Таку заяву можливо подати, як до народження так і після народження дитини.
При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. В такому випадку мати має статус матері одиначки. Тобто, якщо в реєстрі народжень не маж запису про батька дитини, то ні дитина ні батько дитини не мають юридичних прав щодо один одного: право на піклування, в тому числі отримання аліментів, виховання, спадкування, тощо.
Таку ситуацію можливо змінити в добровільному порядку:
- батько висловив бажання визнати дитину, тоді за заявою батька і матері дитини вноситься зміна в реєстр народжень. З такою заявою батько і матір дитини звертаються до органів РАЦС.
- І другий спосіб - це за рішенням суду, до суду з позовом про визнання батьківства може звернутись, як мати дитини, так і чоловік, який вважає себе батьком дитини.
Залишились запитання? Реєструйтесь на консультацію!